b143be139d3c916e4db5e4b7a457c1b2


Kontakty a otevíračka

Napište nám:

posta@kartes.cz

 

Zavolejte nám:

Telefon: +420 773 795 569


Přijďte se na nás podívat:

Areál VUT, objekt číslo 22, Kraví hora, Brno 602 00

 

AUTEM

Odbočte z ulice Veveří, okres Brno-město do ulice Rybkova. Pravděpodovně vás zarazí označení, že vjíždíte do slepé ulice, nenechte se ale zmást a neohroženě pokračujte nahoru až k areálu VUT, který se nachází v zatáčce na kopci po pravé straně. Kolem recepce vjeďte dovnitř a dejte se hned po levé straně silnící nahoru. Kartes sídlí ve žluté budově číslo 22 (třetí objekt zezhora). Parkovat můžete pohodlně až před našimi dveřmi.

MHD

Trolejbusem např. z Mendlova náměstí číslo 25 nebo 26 na zastávku Čápkova. Následně 15 minut chůze (viz mapa).

Šalinou číslo 3 nebo 11 z Židenic a Lesné na zastávku Rybkova. 15 minut chůze (viz mapa).

Nebo šalinou číslo 4 z brněnského centra (zastávka Česká) na zastávku Náměstí Míru. 9 minut chůze (viz mapa).

 

Otevírací doba:

PO až ČT 8:00 - 14:00, PÁ 8:00 - 12:00

           

Moje první malování aneb štětcem nebo válečkem?

Moje první malování aneb štětcem nebo válečkem?

13. 07. 2020, 10:41

Okýnko pro kutily zelenáče

Odkládali jste malování už tak dlouho, že víc už to odložit nejde? Nemáte už dost obrazů na to, abyste na zdech zakryli fleky, a je Vám trapné prosit po stopadesáté rodiče nebo šikovné sousedy, aby vám s takovou (pro ně, pro Vás určitě ne) banální záležitostí pomohli? Vážení, je na čase se postavit na vlastní nohy a pustit se konečně do malování! Přinášíme vám jednoduchý návod jak vymalovat a být za malířskou hvězdu.

Kdy malovat?

Základem úspěšně vykonaného díla je si položit základní otázku. Kdy na to? Milí kutilové zelenáči, my zastáváme postoj, že čím dříve, tím lépe! Z vlastní zkušenosti víme, že odkládání práce (jakékoliv) většinou nedopadá dobře. Pokud se na to podíváme ale z pohledu profíků, tvrdí se, že nejlepší je malovat v zimě v době mrazů, kdy se dům vytápí, v pokojích je suchý vzduch, stěny jsou zahřáté, a tudíž malování lépe schne a prodlužuje se životnost nátěru. Na druhou stranu se nedoporučuje malovat v deštivých dnech, kdy je ve vzduchu vysoká vlhkost, která malovaní nesvědčí. Větru, dešti ale neporučíme a ruku na srdce profesionální rosničky z nás stejně nikdy nebudou. Takže, co že jste chtěli dělat tento víkend? Nebylo to malování?

Nástroj dělá mistra!

Svátečním malířům doporučujeme jít cestou nejmenšího odporu a nakoupit pro vás za pár kaček pomůcky, které využijete jednou do roka a následně je s klidným srdcem pohřbíte někam hluboko do skříně. Co tedy budeme potřebovat? Pořiďte si soupravu na malování (váleček, držadlo, mřížka), barvu (pokud jste na bílou jako my, tak vám doporučujeme Primalex plus s vyšší bělostí a skvělou kryvostí), penetrační nátěr, tmel, malířský nebo jakýkoliv jiný kbelík, několik velikostí štětečků, zárohák, škrabku, CQ interiérovou zakrývací fólii (tuna letáků poházená halabala po podlaze vás od zákeřných cákanců opravdu nezachrání), klasickou zakrývací fólii na zakrytí všeho možného, teleskopickou hůl, míchací dřívko, maskovací pásku, šmirgl papír a případně štafle pro vaše akrobatické nácviky chůze ve výškách. Na našem eshopu jsme vám pro jednoduchost dali pod malířský váleček dali do sekce "související" do kupy vše potřebné. Koukněte!

Štěstí přeje připraveným

Jak říkají klasici, jenom důkladná příprava vám zaručí ten nejlepší výsledek. Zamyslete se, kolik nátěrů budete potřebovat. Pokud malujete na bílo například sytě oranžovou barvu, počítejte s minimálně dvěma nátěry a barvu řeďte jen minimálně. Při dumání nad množstvím barvy si oprášíte své dovednosti s velkou násobilkou a pro jistotu počítejte i s rezervou. Buďte zkrátka připraveni.

Zlaté pravidlo zní, že před malováním musí být vše čisté a suché. Pokud možno lapače prachu vystěhujte a nábytek přemístěte doprostřed místnosti. Otvory po obrazech, nejrůznější praskliny a další nerovnosti je nutné vždy nejprve zatřít tmelem a zašmirglovat. Místa, která nechcete zasáhnout barvou, zalepte maskovacími páskami, na nábytek rozhoďte igelit a po podlaze rozviňte CQ fólii. CQ fólie je v podstatě úzká papírová páska, na které je v celé její délce navinutý dlouhý igelit. Je to šikovná věc, která vám po už tak náročném malování ušetří ještě více vysilující nedobrovolné tanečky s hadrem a kýblem, věřte nám.

Škrabání staré, odlupující se malby se vyhýbají všichni jako čert kříže, ale pokud chcete odvést kvalitní práci, což při vašem „poprvé“ věříme, že ano, tak škrabejte! Kousek po kousku namáčejte stěnu a hned se pusťte malířskou škrabkou do škrabání. Pokud usoudíte, že škrabat nebudete
(stěna se neloupe a vypadá „zánovně“), je vždy dobré stěny před „akcí“ zamést, lehce otřít navlhčenou utěrkou, případně se i pustit do penetrace, která zpevní podklad, a barva se bude vsakovat rovnoměrně. Nové zdivo se penetruje pokaždé. Na povrchy, ze kterých jste odstranili původní vrstvu barvy, byste také s penetrací neměli zapomínat. Penetrační nátěr aplikujte nejlépe štětcem nebo štětkou.

Všechno je nachystané. Takže ke startu, připravit, pozor a teď!

Dle návodu si namíchejte v kyblíku barvu a připravte mřížku. Vezměte do ruky menší štětec a natřete nejprve rohy u oken, oblast kolem radiátorů, vypínačů a lišt. Na větší plochy vám lépe poslouží váleček, díky kterému bude malování rychlejší a pohodlnější. Válečkem se ale ohánějte s největší opatrností a vždy jej řádně otřete o mřížku. Prvních několik nátěrů bude barva stříkat do všech stran, po chvíli se ale váleček umoudří a barvu začne lépe vsakovat. Pokud malujete strop, pusťte se nejdříve do něj, následně až potom přejděte na stěny. Malujte rovnoměrně a v pruzích.

Po prvním nátěru to nekončí.

Až vše zaschne, nátěr v případě nutnosti opakujte. Po malování vše omyjte vodou, pomalu strhejte maskovací fólie a pásky, malým štětečkem dolaďte poslední drobné nedostatky. Nádobíčko poté umyjte po tekoucí vodou, u válečků a štětců si dejte extra záležet. Nikdy jindy umývání nepůjde tak snadno, jako když je barva ještě čerstvá. Pak vás čeká jen povinné cvičení s mokrým hadříkem a stírání pozůstatků barvy z míst, kde ji nechcete, a že jich je. V místnosti nezapomeňte průběžně větrat, ať malba pěkně zasychá a schne.

A teď už jen, jak jsme si řekli na začátku, tam někam hluboko do skříně uklidit potřeby na malování. A máte to!

 

S námi se dílo podaří!

 

Váš Kartes

 

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).