b143be139d3c916e4db5e4b7a457c1b2
Kontakty a otevíračka

Napište nám:

posta@kartes.cz

 

Zavolejte nám:

Telefon: +420 604 130 135


Přijďte se na nás podívat:

Areál VUT, objekt číslo 22, Kraví hora, Brno 602 00

 

AUTEM

Odbočte z ulice Veveří, okres Brno-město do ulice Rybkova. Pravděpodovně vás zarazí označení, že vjíždíte do slepé ulice, nenechte se ale zmást a neohroženě pokračujte nahoru až k areálu VUT, který se nachází v zatáčce na kopci po pravé straně. Kolem recepce vjeďte dovnitř a dejte se hned po levé straně silnící nahoru. Kartes sídlí ve žluté budově číslo 22 (třetí objekt zezhora). Parkovat můžete pohodlně až před našimi dveřmi.

MHD

Trolejbusem např. z Mendlova náměstí číslo 25 nebo 26 na zastávku Čápkova. Následně 15 minut chůze (viz mapa).

Šalinou číslo 3 nebo 11 z Židenic a Lesné na zastávku Rybkova. 15 minut chůze (viz mapa).

Nebo šalinou číslo 4 z brněnského centra (zastávka Česká) na zastávku Náměstí Míru. 9 minut chůze (viz mapa).

 

Otevírací doba:

PO až ČT 8:00 - 14:00, PÁ 8:00 - 12:00

           

Vytřelo vám nepřeberné množství štětců zrak?

Vytřelo vám nepřeberné množství štětců zrak?

07. 08. 2020, 09:59

Nedejte se, my vám poradíme!

V našem obchůdku na Kraví hoře jsme velkoryse a s velkýma očima (o tom až ale někdy příště) vyhradili sortimentu štětců celý dlouhý regál, který se line přes celou skladovací plochu. Štětce malé, velké, tenké, tlusté. Ano, vyznat se ve štětcích je kunšt, kterého se my ale nebojíme. Štětec je naším hlavním prodejním artiklem a i díky regionálním výrobcům, mistrům ve svém oboru, se kterými dlouhodobě úzce spolupracujeme, dokážeme poradit každému kutilovi.

Při výběru štětce si musíme položit dvě hlavní otázky, a sice, co natíráme a čím natíráme. Zkrátka a dobře, na co štětec potřebujeme. Budeme natírat dřevěný plot, nebo kovové zárubně? Má nám štětec posloužit jako doplňkové náčiní během malování pokojů? Chceme natírat vodou ředitelnými barvami? Nebo naopak barva obsahuje rozpouštědla?

Předpokládáme, že jisté povědomí o štětcích jste již během svého kutilského života nasbírali, tudíž úvodní slova se pokusíme co možná nejvíc zkrátit.

Není štětec jako štětec

Klasické štětce dělíme na kulaté a ploché. Ploché štětce jsou víc v kurzu, už jen pro to, že jsou pro samotné využití univerzálnější než ty kulaté. S kulatými štětci se naopak dobře natírají např. trubky, případně jakékoliv jiné kulaté předměty a šikovně se drží v ruce. Co se materiálu osazení týče, máme na výběr mezi přírodní štětinou (většinou se jedná o štětiny z čínského prasete – ano, teď v době koronavirové to je trochu svízel), nebo dutými syntetickými vlákny. Na trhu je k dostání (a jedná se o vcelku častý jev) i směska přírodní štětiny a syntetiky.

Štětec s přírodní štětinou se tváří prostě a jednoduše perfektně. A když štětinu nasadíme na oku lahodící dřevo, prostě nelze odolat. Štětec je přírodní, skvěle saje, drží barvu, není nutné ho tak často při natírání namáčet. Až budete zvažovat jeho koupi s tím, že jste si přece za kvalitku ochotni připlatit, mějte na paměti ale jedno. Ne vždy vše, co je bio/eko, zaručuje nejlepší výsledek. Štětce z čistě přírodní štětiny se velmi nekamarádí s vodou ředitelnými barvami. Mají totiž velkou tendenci rychle nasát veškerou vodu, a proto hrozí riziko, že čistá štětina po čase používání nabobtná a ztratí tvar. Naopak čistá štětina parádně funguje s řídkými syntetickými (rozpouštědlovými) barvami a řídkými lazurami.

Čistě syntetická vlákna v dnešní době s přehledem imitují ony kýžené vlastnosti přírodní štětiny. Jejich zakončení je totiž často štěpené, což znamená, že je jemnější a užší než u zděře, a hlavně nesaje tolik vodu. S vodou ředitelnými barvami jsou tedy jedna ruka. Řadu umělých štětců hrdě zastupuje například SPOKAR štětec EVO, který díky osazení speciálními dutými a kónickými syntetickými vlákny výborně saje barvu, nebobtná a dokáže skvěle roztírat barvu do tenoučké a především rovnoměrné kompaktní vrstvy. Dalším z příkladů štětce se směsí syntetických vláken je pelhřimovský LAZUR. Tyto zelené SPOKAR štětce mají tužší vlákna, díky kterým se lazura lépe nanáší do dřevěného podkladu, a pomáhá hezky zdůrazňovat kresbu let samotného dřeva.

Když alchymii štětců ale vezmeme kol a kol, musíme konstatovat, že mix umělých a přírodních vláken zaručuje asi nejlepší a nejuniverzálnější variantu pro každého domácího kutila. Umělé štětiny zabraňují ono nabobtnávání štětce a přírodní osazení garantuje pomalé uvolňování a roztírání barvy. Oblíbeným univerzálním štětcem jsou i takzvané štětce 264, který se díky svým vlastnostem hodí pro všechny druhy nátěrových hmot.  

Kutilové by si jistě své kutilské seance nedokázali představit bez dnes už legendárních zároháků. Ty se díky své univerzálnosti a široké škále využitelnosti řadí mezi praktické pomocníky.  Dlouhé držadlo a zkosená hlava štětce vám zajistí snadný přístup i do hůře dostupných míst. 

Způsob čištění štětců se rovněž rozlišuje podle použité barvy. Není štětec jako štětecVodou ředitelné barvy stačí ze štětce jednoduše odstranit tím, že štětec ponoříte na chvíli do vlažné vody. Následně vymyjete a osušíte suchou látkou. V případě barev ředitelnými ředidly, vykoupete špinavý štětec v ředidle, otlačíte štětiny opíráním o stěny nádoby a ponecháte štětec chvíli namočený. Poté usušíte látkou a uložíte na suché místo.

Štětců je široká řádka a zorientovat se v nich opravdu vyžaduje jisté zkušenosti. Pokud si ani po přečtení našeho článku nebudete vědět rady, napište nám do chatu. Rádi vám s výběrem štětců poradíme.

S námi se dílo podaří!

 

Váš Kartes

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).