b143be139d3c916e4db5e4b7a457c1b2
Kontakty a otevíračka

Napište nám:

posta@kartes.cz

 

Zavolejte nám:

Telefon: +420 604 130 135


Přijďte se na nás podívat:

Areál VUT, objekt číslo 22, Kraví hora, Brno 602 00

 

AUTEM

Odbočte z ulice Veveří, okres Brno-město do ulice Rybkova. Pravděpodovně vás zarazí označení, že vjíždíte do slepé ulice, nenechte se ale zmást a neohroženě pokračujte nahoru až k areálu VUT, který se nachází v zatáčce na kopci po pravé straně. Kolem recepce vjeďte dovnitř a dejte se hned po levé straně silnící nahoru. Kartes sídlí ve žluté budově číslo 22 (třetí objekt zezhora). Parkovat můžete pohodlně až před našimi dveřmi.

MHD

Trolejbusem např. z Mendlova náměstí číslo 25 nebo 26 na zastávku Čápkova. Následně 15 minut chůze (viz mapa).

Šalinou číslo 3 nebo 11 z Židenic a Lesné na zastávku Rybkova. 15 minut chůze (viz mapa).

Nebo šalinou číslo 4 z brněnského centra (zastávka Česká) na zastávku Náměstí Míru. 9 minut chůze (viz mapa).

 

Otevírací doba:

PO až ČT 8:00 - 14:00, PÁ 8:00 - 12:00

           

Otři nožku o rohožku. Jak správně vybrat?

Otři nožku o rohožku. Jak správně vybrat?

08. 12. 2020, 13:33

Jistě neušlo vaší pozornosti, že si lidé v zahraničí po příchodu do bytu zouvají obuv mnohem méně než v Česku. U nás si návštěva ze slušnosti sundává boty raději už mezi dveřmi a hostitel již aktivně nabízí přezůvky. Kdyby však před dveřmi ležela taková kvalitní rohožka, která by každého vybídla k důkladnému očištění bot a dokázala by Rohožka gumovápojmout většinu nečistot, bylo by možné se tomuto českému rituálu snadno vyhnout. Je to otázka vkusu. Tento etický zločin, jak tomu renomovaní etiketologové říkají, s sebou ale, co si budeme na druhou stranu povídat, přináší hlavně velké pohodlí.

Vraťme se ale k těm kvalitním rohožkám. Materiálu je na trhu spousta. Někdo preferuje plast, jiný dává přednost přírodním materiálům. Někdo má rád klasické, nekřiklavé vzory, jiný si raději koupí výstřednější kousek. Obecně můžeme říci, že venkovní rohožky z tradičních přírodních surovin jako je juta nebo kokos jsou stále oblíbené a díky svému poctivému zpracování vydrží dlouhá léta. Do interiéru se naopak hodí například rohož, kde se kloubí PVC s tenkou textilní vrstvou.

Ptáte se, jak by se rohožové systémy měly správně rozmístit? Pokud vezmeme v úvahu klasický dům, bez debat by se měla jedna velká rohož nacházet před venkovními dveřmi tzv. v první linii a další jeden nebo dva kousky ve vstupní hale na tzv. dočištění podrážek.

 

Venkovní rohož

Těžký život má. Zaprvé je nemilosrdně vystavena mnohdy velmi nehostinným podmínkám. Odolává jak krutým mrazům, tak zároveň nevybledne, když na ní v parném létě svítí přímé slunko. Nemluvě o tom, že by ji samozřejmě neměl zaskočit ani hustý déšť či vytrvalé sněžení, díky kterému se materiál nedobrovolně ponoří do vody. Zadruhé se rohož nemůže mávnutím kouzelného proutku jen tak proměnit v nastraženou banánovou slupku, po které uklouzne zaručeně každý, kdo na ní vkročí. A zatřetí fakt, že do ní každodenně a bez milosti zašlapáváme kamínky, bahínko a písek z ní, ať chceme nebo ne, dělá opravdovou hrdinku. To vše totiž musí vydržet. Není to žádná fajnovka. Musí být nerozbitná, trvanlivá a velká. Čím větší plochu bude zaujímat, tím lépe očistíme naší obuv. Skvěle se nám osvědčily velké mřížkované rohože z juty.

Vnitřní rohož

Vnitřní rohožka už logicky nemusí být tolik stavěná na největší nápor venkovních nečistot. Slouží spíše na doladění a zachycuje zbývající vlhkost, která ulpěla na podrážce. Udržuje podlahy suché a čisté. Zbavuje obuv prachu a svoji funkci plní tím pádem velkou měrou právě v létě. Jako typický příklad lze uvést rohožku CLEAN od firmy Spokar, která skvěle absorbuje špínu a prach a dá se jednoduše vyčistit a vysát.

Pokud tedy vybíráte rohož, vezměte v potaz zatížitelnost místa, kam ji chcete umístit, a zvažte, jaký design chcete volit. Co se rohoží týče, nevyplatí se volit příliš extravagantní a trendům podléhající vzory. Vsaďte raději na klasiku a kvalitní provedení!

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).